Novinky
Falcovací stroj Duplo

  S velkým potěšením oznamujeme další přírustek do našeho parku tiskařské techniky - nový falcovací stroj Duplo DF-1200 pro pohodlné skládání papírů.      DF-1200 je falcovací automat s jedinečným způsobem vzduchového podávání papíru. Zařízení...

více
Xerox® Versant 180 Press

           Posouváme náš digitální tisk na vyšší úroveň!          Tiskový stroj Xerox® Versant® 180 Press             Představujeme naší žhavou novinku, kterou jsme právě nainstalovali. Náš produkční digitální tisk tímto posouváme minimálně o dvě...

více
Linka Horizon na brožury V1

            Oznamujeme další skvělou novinu - nadělili jsme si předčasný vánoční dárek ve formě nového pomocníka, který nám ulehčí spoustu práce! Jedná se o linku na výrobu brožur V1, která je...

více
Anketa
Co Vás přimělo k nákupu?
Hlasovalo 17 lidí
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?

Kde všude mají maturitu a kde se vlastně vzala?Přidáno: 03.01.2019

Maturita je závěrečná zkouška, kterou se ukončuje úplné střední vzdělání v Česku. V určitých obměnách bychom se s ní mohli setkat i v dalších zemích. Patří mezi ně Rakousko, Polsko, Slovensko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko, Srbsko, Černá Hora, Slovinsko a Švýcarsko.

 

V Británii je to pak zkouška "A-level exam", v Německu "Abitur" a ve Francii  "le baccalauréat".

Vykonání maturitní zkoušky patří mezi povinnou součást středoškolského studia a je to jeden z předpokladů pro přijetí ke studiu vysokoškolskému. V případě nesložení maturitní zkoušky je středoškolské studium ukončeno bez maturity.

Státní maturity

Určité formy jsou zavedeny v některých evropských zemích a to včetně naší.

V Německu je zkouška jednotná a to na úrovni spolkových zemí. Polští studenti si vybírají ze dvou různých obtížností, jejichž volba závisí na vysoké škole, na níž se dále hlásí. Slovinské střední školy mají státní maturitu zavedenou již delší dobu a s její přípravou pomáhají i místní univerzity.

Historie maturity

Prvopočátky této zkoušky sahají do počátku 19. století na území Pruska. Na našem území se tyto písemné a ústní formy zkoušek objevují v polovině 19. století. Tyto standardizované státní zkoušky probíhaly pouze na klasickém gymnáziu, sestávaly z více částí, byly poměrně obtížné a jejich úspěšné složení bylo podmínkou pro přijetí k dalšímu studiu na vysoké školy. Na konci 19. století zákon zavedl maturitu i na reálkách, což byly střední školy zaměřené na přírodní vědy a živé jazyky.

Maturitní ples

Tato společenská událost a tradice patří k ukončení vzdělání na střední škole, která je zakončena maturitní zkouškou. Celou událost organizují studenti, kteří připravují i program, jehož součástí je studentské předtančení. Bývá většinou laděno na nějaké téma, které si studenti zvolí.

K přípravě maturitního plesu patří i výroba pozvánek, maturitních novin a vstupenek. S veškerými tištěnými materiály pro maturitní plesy vám pomůžeme, stačí když se podíváte sem https://www.e-abctiskarna.cz/maturitni-plesy/.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář