Náš TIP

DOPRAVA ZDARMA!

Nakupte
alespoň za
3.000 Kč
a získejte
dopravu pomocí PPL
ZCELA ZDARMA.


Novinky v tiskárně
Upgrade e-shopu!

  Milí zákazníci, znovu jsme výrazně vylepšili služby online tisku!   Celé letní prázdniny jsme strávili rozšiřováním, úpravami obsahu a přizpůsováním e-shopu pro lepší používání, redesignem některých částí aj. Pevně věříme, že se...

více
Falcovací stroj Duplo

  S velkým potěšením oznamujeme další přírustek do našeho parku tiskařské techniky - nový falcovací stroj Duplo DF-1200 pro pohodlné skládání papírů.      DF-1200 je falcovací automat s jedinečným způsobem vzduchového podávání papíru. Zařízení...

více
Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?

Jak se vyrábí papír?

Přidáno: 17.04.2019

Papír je materiál, který se poprvé objevil ve starověké Číně a na jeho výrobu se zpočátku využívalo konopí, později hedvábné a dřevěné hadry. Do Evropy jej přivezli Arabové. První papírny na evropském kontinentu začaly vznikat ve Španělsku, později v Itálii a Francii. Od 16. století se začaly objevovat i na našem území.

Výroba papíru

Papír je materiál, který se vyrábí zhutněním vláken, která mají většinou přírodní charakter a musí obsahovat celulózu. Povětšinou se jedná o buničinu, jež se vyrábí ze dřeva, většinou smrkového nebo ze sběrového papíru. Lze však použít i jiná rostlinná vlákna. Patří mezi ně bavlna nebo konopí.

Suroviny v papírenském průmyslu

Základní vstupní surovinou je dřevo. Používají se těla jednoletých či víceletých, především jehličnatých stromů. Mezi základní složky dřeva patří celulóza, hemicelulóza a lignin. Výroba papíru probíhá ve dvou fázích – výroba papíroviny a výroba na papírenském stroji.

Výroba papíroviny

Papírovina je směs vlákniny, vody a přidaných látek (plnidla, klížidla, barviva a další chemické prostředky).

 

Nejprve dochází ke zpracování dřeva - mechanické rozsekání dodaných kusů pomocí sekačky na dřevo, vznikají štěpky. Následně dochází k rozvlákňování, mletí, plnění, klížení a barvení. Teprve pak je papírovina připravená ke zpracovávání na papírenském stroji. Obsahuje převážně vodu, kterou je potřeba postupně odstranit. Směs jde do lisů, kde působením válců vzniká rovinná struktura papíru a odstraňuje se část vody. Následuje sušení na válcích, což je proces nejsložitější a energeticky nejvíce náročný. Dále papíru postupuje do soustavy válců, jejichž úkolem je zvýšit hladkost vznikajícího papíru. Poslední fází je navíjení na kotouče.

 

Vzniklý papír se dále zpracovává a vyrábí se z něj celá řada produktů. Mohou to být například obálky, lepené bloky nebo se řeže na jednotlivé archy různé velikosti.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2019 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz