DOPRAVA ZDARMA

Nakupte
alespoň za
2.000 Kč
a získejte
dopravu
pomocí
PPL ZCELA ZDARMA.Novinky v tiskárně
Automatická řezačka Duplo

A je to tu! Jedna z největších letošních posil právě přistála v naší tiskárně. Představujeme plně automatické Duplo DC-616 PRO, které zvládne v jednom průchodu řezat, bigovat a perforovat.

více
Nový balící stroj

I v této době boříme firemní rekordy a s tím souvisí také další inovace technologií. Představujeme našeho nového maximálně využívaného pomocníka, který všechno důkladně zabalí!   P.S. Další velká posila je již...

více
Xerox Primelink B9100

Právě dokončujeme instalaci nového pomocníka - produkční tiskárny Xerox Primelink B9100.  A musíme se pochlubit - jde o první instalaci tohoto modelu v ČR! Těšíte se stejně jako my na první výtisky?

více
Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Jak se vyrábí papír?

Přidáno: 17.04.2019

Papír je materiál, který se poprvé objevil ve starověké Číně a na jeho výrobu se zpočátku využívalo konopí, později hedvábné a dřevěné hadry. Do Evropy jej přivezli Arabové. První papírny na evropském kontinentu začaly vznikat ve Španělsku, později v Itálii a Francii. Od 16. století se začaly objevovat i na našem území.

Výroba papíru

Papír je materiál, který se vyrábí zhutněním vláken, která mají většinou přírodní charakter a musí obsahovat celulózu. Povětšinou se jedná o buničinu, jež se vyrábí ze dřeva, většinou smrkového nebo ze sběrového papíru. Lze však použít i jiná rostlinná vlákna. Patří mezi ně bavlna nebo konopí.

Suroviny v papírenském průmyslu

Základní vstupní surovinou je dřevo. Používají se těla jednoletých či víceletých, především jehličnatých stromů. Mezi základní složky dřeva patří celulóza, hemicelulóza a lignin. Výroba papíru probíhá ve dvou fázích – výroba papíroviny a výroba na papírenském stroji.

Výroba papíroviny

Papírovina je směs vlákniny, vody a přidaných látek (plnidla, klížidla, barviva a další chemické prostředky).

 

Nejprve dochází ke zpracování dřeva - mechanické rozsekání dodaných kusů pomocí sekačky na dřevo, vznikají štěpky. Následně dochází k rozvlákňování, mletí, plnění, klížení a barvení. Teprve pak je papírovina připravená ke zpracovávání na papírenském stroji. Obsahuje převážně vodu, kterou je potřeba postupně odstranit. Směs jde do lisů, kde působením válců vzniká rovinná struktura papíru a odstraňuje se část vody. Následuje sušení na válcích, což je proces nejsložitější a energeticky nejvíce náročný. Dále papíru postupuje do soustavy válců, jejichž úkolem je zvýšit hladkost vznikajícího papíru. Poslední fází je navíjení na kotouče.

 

Vzniklý papír se dále zpracovává a vyrábí se z něj celá řada produktů. Mohou to být například obálky, lepené bloky nebo se řeže na jednotlivé archy různé velikosti.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2020 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz