DOPRAVA ZDARMA

Nakupte
alespoň za
2 000 Kč
a získejte
dopravu pomocí
PPL a Zásilkovny ZCELA ZDARMA.Novinky v tiskárně
Brožurovací Duplo System

    Další novinka právě přistála v naší tiskárně - brožurovací systém Duplo zvládne až 4.000 brožur za hodinu!   Tak objednávejte brožury, ať dáme lince pořádnou testovací zátěž.

více
Automatická řezačka Duplo

A je to tu! Jedna z největších letošních posil právě přistála v naší tiskárně. Představujeme plně automatické Duplo DC-616 PRO, které zvládne v jednom průchodu řezat, bigovat a perforovat.

více
Xerox Primelink B9100

Právě dokončujeme instalaci nového pomocníka - produkční tiskárny Xerox Primelink B9100.  A musíme se pochlubit - jde o první instalaci tohoto modelu v ČR! Těšíte se stejně jako my na první výtisky?

více
Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Jak se vyrábí papír?

Přidáno: 17.04.2019

Papír je materiál, který se poprvé objevil ve starověké Číně a na jeho výrobu se zpočátku využívalo konopí, později hedvábné a dřevěné hadry. Do Evropy jej přivezli Arabové. První papírny na evropském kontinentu začaly vznikat ve Španělsku, později v Itálii a Francii. Od 16. století se začaly objevovat i na našem území.

Výroba papíru

Papír je materiál, který se vyrábí zhutněním vláken, která mají většinou přírodní charakter a musí obsahovat celulózu. Povětšinou se jedná o buničinu, jež se vyrábí ze dřeva, většinou smrkového nebo ze sběrového papíru. Lze však použít i jiná rostlinná vlákna. Patří mezi ně bavlna nebo konopí.

Suroviny v papírenském průmyslu

Základní vstupní surovinou je dřevo. Používají se těla jednoletých či víceletých, především jehličnatých stromů. Mezi základní složky dřeva patří celulóza, hemicelulóza a lignin. Výroba papíru probíhá ve dvou fázích – výroba papíroviny a výroba na papírenském stroji.

Výroba papíroviny

Papírovina je směs vlákniny, vody a přidaných látek (plnidla, klížidla, barviva a další chemické prostředky).

 

Nejprve dochází ke zpracování dřeva - mechanické rozsekání dodaných kusů pomocí sekačky na dřevo, vznikají štěpky. Následně dochází k rozvlákňování, mletí, plnění, klížení a barvení. Teprve pak je papírovina připravená ke zpracovávání na papírenském stroji. Obsahuje převážně vodu, kterou je potřeba postupně odstranit. Směs jde do lisů, kde působením válců vzniká rovinná struktura papíru a odstraňuje se část vody. Následuje sušení na válcích, což je proces nejsložitější a energeticky nejvíce náročný. Dále papíru postupuje do soustavy válců, jejichž úkolem je zvýšit hladkost vznikajícího papíru. Poslední fází je navíjení na kotouče.

 

Vzniklý papír se dále zpracovává a vyrábí se z něj celá řada produktů. Mohou to být například obálky, lepené bloky nebo se řeže na jednotlivé archy různé velikosti.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2021 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz