DOPRAVA ZDARMA

Nakupte
alespoň za
2 000 Kč
a získejte
dopravu pomocí
PPL a Zásilkovny ZCELA ZDARMA.Novinky v tiskárně
Brožurovací Duplo System

    Další novinka právě přistála v naší tiskárně - brožurovací systém Duplo zvládne až 4.000 brožur za hodinu!   Tak objednávejte brožury, ať dáme lince pořádnou testovací zátěž.

více
Automatická řezačka Duplo

A je to tu! Jedna z největších letošních posil právě přistála v naší tiskárně. Představujeme plně automatické Duplo DC-616 PRO, které zvládne v jednom průchodu řezat, bigovat a perforovat.

více
Xerox Primelink B9100

Právě dokončujeme instalaci nového pomocníka - produkční tiskárny Xerox Primelink B9100.  A musíme se pochlubit - jde o první instalaci tohoto modelu v ČR! Těšíte se stejně jako my na první výtisky?

více
Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Již naši předci věděli, proč je kalendář důležitý

Přidáno: 21.01.2019

Kde se kalendář vzal a kdo ho vymyslel jako první? To už nejspíše nezjistíme. Každý vlastní alespoň jeden kalendář nebo ho používá jako aplikaci v telefonu. Bez fungujícího kalendáře si mnoho lidí nedovede představit život nebo fungující společnost.

 

Kam až historie kalendáře sahá?

První zmínky o sledování dní a dalším rozdělení času sahají do prehistorických dob. Čas se určoval podle dne, slunečního roku a lunárního měsíce. Sumerský kalendář byl jako první, následován egyptským a syrským. V době železné se objevily první kalendáře, kde je cítit vliv Blízkého východu. Babylonský kalendář se používal v Perské říši a dal vzniknout tomu hebrejskému.

V roce 45 př. n. l. začal kalendářní měsíc vypadat jinak než lunární. Do té doby tak většina kalendářů fungovala. Reformu kalendáře zapříčinil sám Julius Caesar, proto se mu začalo říkat juliánský kalendář. Ten byl zdokonalen téměř do dnešní podoby gregoriánského kalendáře v roce 1552 a dnes se používá téměř po celém světě pro běžné účely. V některých regionech se stále drží různé středověké nebo starodávné kalendáře pro náboženské nebo společenské účely, včetně Julianova kalendáře, hebrejského kalendáře, islámského kalendáře, různých hinduistických kalendářů apod.

Kde se vzaly názvy dnů

V mnoha jazycích jsou odvozeny od jmen klasických planet v helenské astrologii, které byly následně pojmenovány podle současných božstev, což je systém zavedený římskou říší během starověku. V jiných jazycích jsou dny pojmenovány podle odpovídajících božstev regionální kultury, a to buď od neděle, nebo od pondělí. V mezinárodní normě ISO 860 se pondělí považuje za první den v týdnu.

 

Pokud toužíte mít chtít vlastní kalendář na míru, vyzkoušejte náš kvalitní tisk za skvělé ceny. Na https://www.e-abctiskarna.cz/kategorie/kalendare/ si můžete zvolit vlastní návrh nebo vám s ním rádi pomůžeme.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2021 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz