Novinky
Falcovací stroj Duplo

  S velkým potěšením oznamujeme další přírustek do našeho parku tiskařské techniky - nový falcovací stroj Duplo DF-1200 pro pohodlné skládání papírů.      DF-1200 je falcovací automat s jedinečným způsobem vzduchového podávání papíru. Zařízení...

více
Xerox® Versant 180 Press

           Posouváme náš digitální tisk na vyšší úroveň!          Tiskový stroj Xerox® Versant® 180 Press             Představujeme naší žhavou novinku, kterou jsme právě nainstalovali. Náš produkční digitální tisk tímto posouváme minimálně o dvě...

více
Linka Horizon na brožury V1

            Oznamujeme další skvělou novinu - nadělili jsme si předčasný vánoční dárek ve formě nového pomocníka, který nám ulehčí spoustu práce! Jedná se o linku na výrobu brožur V1, která je...

více
Anketa
Co Vás přimělo k nákupu?
Hlasovalo 17 lidí
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?

Již naši předci věděli, proč je kalendář důležitýPřidáno: 21.01.2019

Kde se kalendář vzal a kdo ho vymyslel jako první? To už nejspíše nezjistíme. Každý vlastní alespoň jeden kalendář nebo ho používá jako aplikaci v telefonu. Bez fungujícího kalendáře si mnoho lidí nedovede představit život nebo fungující společnost.

 

Kam až historie kalendáře sahá?

První zmínky o sledování dní a dalším rozdělení času sahají do prehistorických dob. Čas se určoval podle dne, slunečního roku a lunárního měsíce. Sumerský kalendář byl jako první, následován egyptským a syrským. V době železné se objevily první kalendáře, kde je cítit vliv Blízkého východu. Babylonský kalendář se používal v Perské říši a dal vzniknout tomu hebrejskému.

V roce 45 př. n. l. začal kalendářní měsíc vypadat jinak než lunární. Do té doby tak většina kalendářů fungovala. Reformu kalendáře zapříčinil sám Julius Caesar, proto se mu začalo říkat juliánský kalendář. Ten byl zdokonalen téměř do dnešní podoby gregoriánského kalendáře v roce 1552 a dnes se používá téměř po celém světě pro běžné účely. V některých regionech se stále drží různé středověké nebo starodávné kalendáře pro náboženské nebo společenské účely, včetně Julianova kalendáře, hebrejského kalendáře, islámského kalendáře, různých hinduistických kalendářů apod.

Kde se vzaly názvy dnů

V mnoha jazycích jsou odvozeny od jmen klasických planet v helenské astrologii, které byly následně pojmenovány podle současných božstev, což je systém zavedený římskou říší během starověku. V jiných jazycích jsou dny pojmenovány podle odpovídajících božstev regionální kultury, a to buď od neděle, nebo od pondělí. V mezinárodní normě ISO 860 se pondělí považuje za první den v týdnu.

 

Pokud toužíte mít chtít vlastní kalendář na míru, vyzkoušejte náš kvalitní tisk za skvělé ceny. Na https://www.e-abctiskarna.cz/kategorie/kalendare/ si můžete zvolit vlastní návrh nebo vám s ním rádi pomůžeme.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář