Novinky v tiskárně
Automatický bigovací a perforovací stroj

    Další novinka tohoto roku pro kvalitní dokončování tiskovin! Právě jsme nainstalovali automatický bigovací a perforovací stroj pro snadné zpracovávání potištěných archů!   Jsme tak plně moderně vybaveni pro tisk brožur s tvrdou...

více
Laminátor Foliant

      Oznamujeme další přírustek do našeho parku tiskařské techniky - profesionální laminátor Foliant Gemini 400S pro bezproblémové ušlechtění Vašich tisků.               FOLIANT Gemini 400 S je poloautomatická jednostranná laminovačka pro digitální tisk, robustní...

více

Březnová akce

DOPRAVA ZDARMA!

Nakupte
alespoň za
1.000 Kč
a získejte
dopravu pomocí PPL
ZCELA ZDARMA.


Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?

Již naši předci věděli, proč je kalendář důležitý

Přidáno: 21.01.2019

Kde se kalendář vzal a kdo ho vymyslel jako první? To už nejspíše nezjistíme. Každý vlastní alespoň jeden kalendář nebo ho používá jako aplikaci v telefonu. Bez fungujícího kalendáře si mnoho lidí nedovede představit život nebo fungující společnost.

 

Kam až historie kalendáře sahá?

První zmínky o sledování dní a dalším rozdělení času sahají do prehistorických dob. Čas se určoval podle dne, slunečního roku a lunárního měsíce. Sumerský kalendář byl jako první, následován egyptským a syrským. V době železné se objevily první kalendáře, kde je cítit vliv Blízkého východu. Babylonský kalendář se používal v Perské říši a dal vzniknout tomu hebrejskému.

V roce 45 př. n. l. začal kalendářní měsíc vypadat jinak než lunární. Do té doby tak většina kalendářů fungovala. Reformu kalendáře zapříčinil sám Julius Caesar, proto se mu začalo říkat juliánský kalendář. Ten byl zdokonalen téměř do dnešní podoby gregoriánského kalendáře v roce 1552 a dnes se používá téměř po celém světě pro běžné účely. V některých regionech se stále drží různé středověké nebo starodávné kalendáře pro náboženské nebo společenské účely, včetně Julianova kalendáře, hebrejského kalendáře, islámského kalendáře, různých hinduistických kalendářů apod.

Kde se vzaly názvy dnů

V mnoha jazycích jsou odvozeny od jmen klasických planet v helenské astrologii, které byly následně pojmenovány podle současných božstev, což je systém zavedený římskou říší během starověku. V jiných jazycích jsou dny pojmenovány podle odpovídajících božstev regionální kultury, a to buď od neděle, nebo od pondělí. V mezinárodní normě ISO 860 se pondělí považuje za první den v týdnu.

 

Pokud toužíte mít chtít vlastní kalendář na míru, vyzkoušejte náš kvalitní tisk za skvělé ceny. Na https://www.e-abctiskarna.cz/kategorie/kalendare/ si můžete zvolit vlastní návrh nebo vám s ním rádi pomůžeme.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2020 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz