Novinky v tiskárně
Laminátor Foliant

      Oznamujeme další přírustek do našeho parku tiskařské techniky - profesionální laminátor Foliant Gemini 400S pro bezproblémové ušlechtění Vašich tisků.               FOLIANT Gemini 400 S je poloautomatická jednostranná laminovačka pro digitální tisk, robustní...

více
Online grafický editor

    Představujeme naše řešení online grafického editoru - Crello.   Vyzkoušejte toto řešení a přeměňte Vaše myšlenky v dokonalý design, který následně vytiskneme. Povolte uzdu své fantazii a vytvářejte grafiku, která je jedinečná!          

více

Náš TIP

DOPRAVA ZDARMA!

Nakupte
alespoň za
3.000 Kč
a získejte
dopravu pomocí PPL
ZCELA ZDARMA.


Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?

Slovník pojmů

Úvod Jak nakupovat Slovník pojmů

SLOVNÍK
TISKAŘSKÝCH POJMŮ

Slovník tiskařských pojmů Vám pomůže při orientaci v naší nabídce i při samotné objednávce vybraného produktu.

 


CMYK – Čtyři základní tiskové barvy, které se používají pro barevný tisk, jsou právě tzv. CMYK, nebo-li C = azurová (cyan), M = purpurová (magenta), Y = žlutá (yellow), K = černá.

 

RGBR (red) = červená, G (green) = zelená, B (blue) = modrá. Tento princip je použit pro zobrazování barev v počítačových monitorech a televizích.

 

Pantone - vzorník barev zavedený přesnou normou. Je využíván pro určení přesného odstínu barvy, např. v grafickém manuálu pro určení barvy loga atd.

 

Barevnost – v naší nabídce naleznete několik variant barevností, obecně udává počet barev na jedné straně papíru / počtem barev na druhé straně:

1/0 = černobílé jednostranné

1/1 = černobílé oboustranné

2/0 = dvoubarevné jednostranné

2/2 = dvoubarevné oboustranné

4/0 = plnobarevné jednostranné

4/4 = plnobarevné oboustranné


Digitální tisk – především rychlý druh tisku. Výhodou je snadná příprava tiskových materiálů. Hodí se pro tisk menšího množství tiskovin. Soubor s předlohu odesíláme z počítače přímo do tiskového stroje.


Ofsetový tisk – hodí se především pro tisk větších nákladů tiskovin. Samotný tisk je založen na rozdílných fyzikálně-chemických vlastnostech tiskové formy, barva se nejprve nanáší na válec, ze kterého se poté přenáší na papír. Ofset je tiskem z plochy, jelikož místa tisknoucí i netisknoucí se nachází na stejné úrovni na tiskové formě. Ofsetový tisk využívá principu vzájemné odpudivosti barev.

 

Solventní tisk - technologie digitálního tisku, která využívá solventní inkoust. Solventní inkoust obsahuje jako nosič barvy ředidlo. Jde o velice trvanlivý a odolný tisk, který se využívá zejména pro výrobu venkovních nosičů.

 

Křídový papír – patří mezi hladké bezdřevé papíry. Křídové papíry mohou být v gramáži od 90 do 350 g/m2. Tiskový materiál však není úplně vhodný pro vpisování textu nebo razítkování.


Ofsetový papír - nenatíraný bezdřevý papír. Ofsetový papír je na povrchu uzavřený a je opatřen lehkým pigmentem.


Laminace – jednostranná nebo oboustranná, dochází k pokrytí papíru fólií. Materiál upravený laminací získává větší odolnost proti vlhku i poškození.


Reflexní papír – speciální úprava povrchu papíru (vytváří neonový efekt), využívána při tisku plakátů či letáků pro zvýraznění.


Vazby:

V1 – vazba je šita drátem do hřbetu pomocí 2 skob.

V2 - jednotlivé listy jsou lepeny a vsazeny do měkkých desek.

V3 - podobné V1, shora umístěné skobičky.

V4 - jednotlivé bloky jsou sešity nití a ty pak sešity nebo slepeny.

V5 – dnes se již téměř nepoužívá.

V6 – např.: leporela.

V7 - na potažení desky je použit papír a na hřbet plátno.

V8 - šitá vazba v tvrdých deskách.


Arch - list papíru o určitém rozměru.


Bigování, rylování - vytvoření promáčklin v místě, kde má dojít k ohybu papíru. Používá se především u vyšších gramáží papíru.


Blok - soubor listů nebo složek, stejné velikosti, spojený u jedné hrany (hřbet bloku).


DTP – anebo také desktop publishing. Jde o tvorbu tištěného dokumentu za pomoci počítače.


Formát - rozměr papíru vyjadřovaný v milimetrech udáním šířky a výšky. Např. A3 (297x420), A4 (210x297)...


Gramáž papíru - tíha listu o velikosti 1 m2. Na této hodnotě je závislá tloušťka papíru – čím vyšší hodnota tím je papír silnější.


Náklad - počet výtisků určité tiskoviny.


Perforace - proražení souvislé řady drážek v daném místě pro snadnější odtržení např.: vstupenek.


Rub a líc – líc je přední strana a rub zadní.


Spad - technika tisku, kdy chceme, aby grafika dosahovala až k čistému okraji tiskoviny po ořezu. Aby takto mohla grafika být vytisknuta, je třeba tisková data připravit tak, aby grafický motiv dostatečně přesáhnul čisté okraje.

Informace

Copyright 2016 - 2019 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz