DOPRAVA ZDARMA

Nakupte
alespoň za
2 000 Kč
a získejte
dopravu pomocí
PPL a Zásilkovny ZCELA ZDARMA.Novinky v tiskárně
Brožurovací Duplo System

    Další novinka právě přistála v naší tiskárně - brožurovací systém Duplo zvládne až 4.000 brožur za hodinu!   Tak objednávejte brožury, ať dáme lince pořádnou testovací zátěž.

více
Automatická řezačka Duplo

A je to tu! Jedna z největších letošních posil právě přistála v naší tiskárně. Představujeme plně automatické Duplo DC-616 PRO, které zvládne v jednom průchodu řezat, bigovat a perforovat.

více
Xerox Primelink B9100

Právě dokončujeme instalaci nového pomocníka - produkční tiskárny Xerox Primelink B9100.  A musíme se pochlubit - jde o první instalaci tohoto modelu v ČR! Těšíte se stejně jako my na první výtisky?

více
Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Odkud se vzaly novoročenky?

Přidáno: 23.10.2019

Ačkoliv žijeme v digitální době a většina pošty se rozesílá elektronickou cestou, kouzlo papírové pošty to jistě nenahradí, zejména při významných událostech jako jsou Vánoce a Nový rok. Vánoční přání a novoročenky zaslané na e-mail končí často ve spamu a ke svému adresátovi se ani nedostanou. Někteří příjemci e-mail s přáním ani neotevřou. Zasílání novoročenek má v Česku dlouholetou tradici a rozmach novoročenky zažily v 19. století, ovšem jejich původ je zcela jinde.

 

PF pochází z francouzštiny

Novoročenka nebo-li PF (slangově péefko) pochází z francouzského výrazu Pour féliciter – „pro poblahopřání“. Paradoxní je, že rozesílání a užívání výrazu PF ve Franciise příliš neujalo a v současné době se vůbec nepoužívá. V mnoha zemích zůstaly populárnější klasická Vánoční přání. Česko je však výjimkou.

Kritizované novoročenky

V 19. století, kdy novoročenky zažívaly svůj rozmach především ve městech, kde bylo obyvatelstvo liberálnější, byla PF často kritizována. Používaly se nejčastěji jako „rychlonáhrada“ za osobní návštěvy.

 

Za velkou popularitu v Česku vděčí novoročenky hraběti Karlovi Chotkovi z Chotkova a Vojnína, který vžil do povědomí výraz PF. Není na tom nic zvláštního, jelikož francouzsky tehdy hovořil téměř každý, kdo něco znamenal.

Nejstarší novoročenka

První česká novoročenka byla vyrobena v roce 1606 v pražské mincovně. Mince s nápisem ZVM NEVEN IAHR však dnešní novoročenky nijak nepřipomíná.

Různé typy novoročenek

Kromě tištěných novoročenek, jejichž návrhy si, zejména prestižní společnosti, nechávají zhotovit od předních návrhářů a designérů, se na trhu objevily také novoročenky ze dřeva nebo keramiky. Díky originálním návrhům se některé novoročenky staly vyhledávaným předmětem mnoha sběratelů. Jiné se staly dalším způsobem k využití reklamy pro konkrétní společnost.

 

Novoročenky jsou příjemným způsobem, jak popřát krásné svátky, ovšem nezapomínejte, že osobní návštěvu u rodiny a blízkých přátel nic nenahradí.

 

 


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2021 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz