Novinky v tiskárně
Automatický bigovací a perforovací stroj

    Další novinka tohoto roku pro kvalitní dokončování tiskovin! Právě jsme nainstalovali automatický bigovací a perforovací stroj pro snadné zpracovávání potištěných archů!   Jsme tak plně moderně vybaveni pro tisk brožur s tvrdou...

více
Laminátor Foliant

      Oznamujeme další přírustek do našeho parku tiskařské techniky - profesionální laminátor Foliant Gemini 400S pro bezproblémové ušlechtění Vašich tisků.               FOLIANT Gemini 400 S je poloautomatická jednostranná laminovačka pro digitální tisk, robustní...

více

Náš TIP

DOPRAVA ZDARMA!

Nakupte
alespoň za
3.000 Kč
a získejte
dopravu pomocí PPL
ZCELA ZDARMA.


Novinky a akce
Chcete dostávat novinky a akce na svůj e-mail?

Odkud se vzaly novoročenky?

Přidáno: 23.10.2019

Ačkoliv žijeme v digitální době a většina pošty se rozesílá elektronickou cestou, kouzlo papírové pošty to jistě nenahradí, zejména při významných událostech jako jsou Vánoce a Nový rok. Vánoční přání a novoročenky zaslané na e-mail končí často ve spamu a ke svému adresátovi se ani nedostanou. Někteří příjemci e-mail s přáním ani neotevřou. Zasílání novoročenek má v Česku dlouholetou tradici a rozmach novoročenky zažily v 19. století, ovšem jejich původ je zcela jinde.

 

PF pochází z francouzštiny

Novoročenka nebo-li PF (slangově péefko) pochází z francouzského výrazu Pour féliciter – „pro poblahopřání“. Paradoxní je, že rozesílání a užívání výrazu PF ve Franciise příliš neujalo a v současné době se vůbec nepoužívá. V mnoha zemích zůstaly populárnější klasická Vánoční přání. Česko je však výjimkou.

Kritizované novoročenky

V 19. století, kdy novoročenky zažívaly svůj rozmach především ve městech, kde bylo obyvatelstvo liberálnější, byla PF často kritizována. Používaly se nejčastěji jako „rychlonáhrada“ za osobní návštěvy.

 

Za velkou popularitu v Česku vděčí novoročenky hraběti Karlovi Chotkovi z Chotkova a Vojnína, který vžil do povědomí výraz PF. Není na tom nic zvláštního, jelikož francouzsky tehdy hovořil téměř každý, kdo něco znamenal.

Nejstarší novoročenka

První česká novoročenka byla vyrobena v roce 1606 v pražské mincovně. Mince s nápisem ZVM NEVEN IAHR však dnešní novoročenky nijak nepřipomíná.

Různé typy novoročenek

Kromě tištěných novoročenek, jejichž návrhy si, zejména prestižní společnosti, nechávají zhotovit od předních návrhářů a designérů, se na trhu objevily také novoročenky ze dřeva nebo keramiky. Díky originálním návrhům se některé novoročenky staly vyhledávaným předmětem mnoha sběratelů. Jiné se staly dalším způsobem k využití reklamy pro konkrétní společnost.

 

Novoročenky jsou příjemným způsobem, jak popřát krásné svátky, ovšem nezapomínejte, že osobní návštěvu u rodiny a blízkých přátel nic nenahradí.

 

 


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Informace

Copyright 2016 - 2020 © Tisk online levně, rychle a kvalitně | e-abctiskarna.cz